Publikováno: 17-05-2004
Autor: JAN

Dění V SK Shotokan od ledna do dubna

První čtyři měsíce letošního roku strávili karatisté z klubu SK Shotokan, který sídlí na III. Základní škole, převedším v přípravách na soutěže. Absolvovali ale už několik prvních závodů, v nichž se i letos umisťovali na předních pozicích.

Jedna z únorových sobot patřila prvnímu kolu Národního poháru Japonské asociace karate, které se konalo v Praze. Neratovičtí závodníci získali celkem tři zlaté, šest stříbrných a dvě bronzové medaile a umístili se i na dalších patnácti bodovaných pozicích. V celkovém průběžném pořadí klubů se se 135 body umístili na třetím místě, a to i přes to, že ze zdravotních důvodů nenastoupila favoritka seniorské kategorie Linda Kasíková ani další úspěšní závodníci Jiří Míka a Michaela Haová.

Karatisté ze Shotokanu se ale zároveň zúčastnili dvou soutěží pořádaných Českým svazem karate, organizací, která preferuje spíše sportovní styl a především jiná závodní pravidla než Japonská asociace karate. Na Velké ceně v Hradci Králové startovalo 660 závodníků, neratovická soutěž Obi open jich hostila 351. Přestože pod tímto svazem nastoupili členové Shotokanu po osmi letech, dokázali i při naprosto rozdílných hodnotících kritériích rozhodčích získat dvanáct medailí.

Příprava na náročné jarní a letní soutěže neprobíhala jen na trénincích. Velikonoční prázdniny strávil klub na jarním soustředění v rekreačním středisku ve Sloupu v Čechách. Náplní pěti tréninkových dní byla více než technika karate spíše fyzická příprava a zvyšování kondice po zimě. Běh a posilování zpestřily dva výlety, jeden do České Lípy a jeden na kopec Ralsko u Mimoně.

Poslední dubnový den se mohly děti i jejich rodiče zúčastnit turnaje rodinných týmů ve floorballe, večer pak společně s ostatními členy klubu oslavili u ohně, kytary a opékání svátek čarodějnic. Druhý den, 1. května se ale opět sešli v tělocvičně III. základní školy na jarní přebor SK Shotokan. Závodů určených pro nejmenší a nejmladší karatisty se zúčastnilo celkem 55 dětí. Za svoje výkony byly odměněny stejně jako na velkých závodech medailemi, diplomy a poháry. „Především ale jde o to, aby se ti nejmladší naučili závodním pravidlům a vyzkoušeli si samostatné vystupování a cvičení před rozhodčími dříve, než se dostanou na skutečnou velkou soutěž,“ řekl trenér SK Shotokan Neratovice Zbyšek Petržílek.

Šanci předvést se před domácím publikem dostanou mladší členové klubu, David Dzimko, Michal Kovařík, Michael Drahoš, Jana Koutecká a Kamila Placzková na prvním mistrovství Evropy mládeže, které se koná v červnu v Praze. Ti se probojovali do nominace národního týmu svým přístupem i uměním na reprezentačním soustředění spojeném s přátelským mezinárodním turnajem. Letos navíc na některé členy klubu čeká mistrovství světa JKA, které se koná v domovské zemi karate, v Japonsku. Mělo se původně uskutečnit už loni v srpnu, nakonec bylo ale odloženo kvůli hrozbě SARS.

Jana Nováková

Nahoru