Publikováno: 08-12-2002
Autor: Jana Nováková

Po medailích přišel i Mikuláš

Předvánoční atmosféra nahlédla ve středu 4. prosince i mezi nejmladší karatisty z SK Shotokan. Na už tradiční přebor klubu a mikulášskou nadílku přišlo letos více než čtyřicet dětí.

Hlavní náplní odpoledne byly závody, které pro většinu malých účastníků byly vůbec první v životě. Právě proto nebylo jejich účelem jen samotné vítězství, ale především možnost vyzkoušet si, jak to na závodech chodí. Poznali jak se jejich výkony hodnotí, kdy se mají uklonit rozhodčímu a kdy soupeři. A také to, že ani těm nejmenším se medaile nedává zadarmo.

Soutěžilo se ve čtyřech kategoriích. V první byly děti, které se s karate seznámily teprve nedávno a nemají ještě žádný technický stupeň – pásek. Ty na tatami předváděly jen samostatné techniky. Další kategorie pak rozhodčí rozdělili podle věku i technické vyspělosti: závodníci do osmi let nejvýše s 8. kyu, od osmi do dvanácti let nejvýše se 7. kyu i od devíti do dvanácti nejvýše se 4. kyu. Ti všichni bojovali o umístění už v běžných závodních disciplínách, tedy kata a kumite. Na závěr se konala i soutěž kata team. V ní nastoupilo šest družstev chlapců i dívek bez rozdílu věku.

Zajímavou zkušeností byl přebor nejmenších i pro rozhodčí. Jimi totiž byli ostřílení reprezentanti klubu a členové elitní tréninkové skupiny A, Jitka Nováková, Michaela Haová, Michal Elis, Tomáš Novák, Tomáš Starý a Dominik a Josef Voráčkovi. Změna rolí jim nabídla na rozhodování sudí nový pohled a přesvědčila je o náročnosti hodnocení velmi vyrovnaných soupeřů. Pomocnou ruku a radu při soudcování jim dával Zbyšek Petržílek, hlavní rozhodčí a zároveň organizátor soutěže.

Protože vítězové jednotlivých kategorií a disciplín bojovali jako na opravdových velkých závodech, dostali také opravdové ocenění. Rozhodčí mezi ně rozdali medaile i poháry za kombinace společně s diplomy.

Po předávání cen ale teprve nastalo to, na co se děti celé odpoledne nejvíce těšily. Do zhasnuté tělocvičny vlítli dva čerti a majestátným krokem vešel úctyhodný Mikuláš s andělem po boku, všichni karatisté v dokonalých kostýmech. Pekelníci nejdřív všechny pořádně prohnali s koštětem, ale pak už se připojili k Mikulášovi a andělovi, aby si vyslechli básničky a písničky a rozdali za ně balíčky s ořechy, čokoládou, perníkem a bonbóny.

Když se okolo deváté večer tělocvična vyprazdňovala, spokojenost nezářila jen z tváří dětí, ale i jejich rodičů a prarodičů, kteří je přišli na první závody podpořit. Dík za mimořádně vydařené odpoledne patří rozhodčím, všem, kteří pomáhali s organizací, Mikulášovi a jeho družině a paní Hruškové za zapůjčení kostýmů a za krasopisné vyplnění diplomů.


Výsledky Mikulášského přeboru 2002

SOUTĚŽ BEZ TECHNICKÉHO STUPNĚ
1. Voves
2. Král Lukáš
3. Stolejda
3.Uhrinčať Jan
KATA DO 8 LET, 9 + 8 KYU KUMITE DO 8 LET, 9 + 8 KYU
1. Šťastná Sára
2. Dvořák Šimon
3. Havlíček Jakub
1. Dvořák Šimon
2. Šťastná Sára
3. Havlíček Jakub
3. Barkman Hynek
KATA 8 – 12 LET, 9 + 8 + 7 KYU KUMITE 8 – 12 LET, 9 + 8 + 7 KYU
1. Nováková Michaela
2. Římsa Vít
3. Kratěnová Anežka
1. Nováková Michaela
2. Příhodová Tereza
3. Římsa Vít
3. Gregor Jakub
KATA 9 – 12 LET, 6 + 5 + 4 KYU KUMITE 9 – 12 LET, 6 + 5 + 4 KYU
1. Staněk Tomáš
2. Dzimko David
3. Gregorová Kateřina
1. Drahoš Michael
2. Staněk Tomáš
3. Placzková Kamila
3. Mareš Jakub
KATA TEAM
1. Mladší žáci C – Staněk Tomáš, Drahoš Michael, Mareš Jakub
2. Mladší žáci A – Merfait Miroslav, Janoch Jakub, Škrobánek Dominik
3. Mladší žákyně A – Gregorová Kateřina, Kratěnová Anežka, Příhodová Tereza

Nahoru