Publikováno: 19-11-2012
Autor: Zbyšek Petržílek

Výsledky členů SK Shotokan na Mistrovství ČR JKA karate

1. místo v kombinaci kata – kumite juniorkyLucie Köppelová
1. místo v kombinaci kata – kumite dorostenkyLucie Köppelová
1. místo v kombinaci kata – kumite ml. dyTereza Kettnerová
1. místo v kombinaci kata – kumite starší žáciDan Beneš
1. místo v kombinaci kata – kumite ml. žačkyKačka Walderová
1. místo v kombinaci kata – kumite ml. žě -12 letAnetka Zítková
1. místo kumite mastersMarkéta Brožová
1. místo kumite juniorkyLucie Köppelová
1. místo kumite dorostenciPepíno Pacovský
1. místo kumite ml. dorostenkyPetra Provazníková
1. místo kumite starší žáciDan Beneš
1. místo kumite ml. žačkyKačka Walderová
1. místo kumite ml. žačky -9 letAnetka Zítková
1. místo kata juniorkyLucie Köppelová
1. místo kata dorostenciMatěj Formánek
1. místo kata dorostenkyLucie Köppelová
1. místo kata ml. dorostenciMilan Šoltys
1. místo kata starší žáciDan Beneš
1. místo kata ml. žákyně -9 letAnetka Zítková
1. místo kata team juniorkyL.Köppelová, H.Peterová, L. Horáčková
1. místo kata team starší dorostenkyL. Horáčková, H. Peterová, L. Köppelová
1. místo kata team ml. dorostenkyP. Provazníková, T. Kettnerová, B. Semkovičová
1. místo kata team ml. dorostenciM. Walter,T. Plachý, D. Beneš
1. místo kata team ml. žákyněE. Hurdálková, K. Walderová, J. Drápalík
1. místo kata team ml. žákyně -9 letA. Zítková, B. Mašková, D. Skřivánek
2. místo kumite juniorkyHelča Peterová
2. místo kumite dorostenkyHelča Peterová
2. místo kata masters ženyMarkéta Brožová
2. místo kata ml. žačkyKačka Walderová
2. místo kata team ml. žáci -9D. Rucki, M. Fabián, J. Šimon
3. místo kumite dorostenciIlja Polyuknovych
3. místo kumite dorostenkyLenka Horáčková
3. místo kumite ml. dorostenciRobert Lisý
3. místo kumite ml.dorostenky Tereza Kettnerová
3. místo kumite ml. žáci -12 letDavid Skřivánek
3. místo kata juniořiMatěj Formánek
3. místo kata ml.dorostenky Tereza Kettnerová
3. místo kata ml.žáci -12 letDan Rucki
3. místo kata team ml. dorostenciF. Zítek, J. Mišner, J. Hurdálek
3. místo kata team ml. žákyněJ. Grosmanová,A. Dolanská, J. Boháč

Na dalších bodovaných místech v semifinále skončili:

4. místo kata juniorky H. Peterová, 4. místo kata dorostenci P. Pacovský, 4. místo kata ml. dorostenky P. Provazníková, 4. místo kata ml. žákyně -9 let B. Mašková.

5. místo kata senioři P. Voráček, 5. místo kata dorostenci I. Polyuknovych, 5. místo kata dorostenky L. Horáčková, 5. místo kata ml dorost M. Walder, 5. místo kata ml. žáci J. Drápalík, 5. místo kata ml. žáci -9 let D. Skřivánek.

Na 6 - 8 místech: D. Voráček kata senioři, M.Merfait kata junioři, L. Horáčková kumite juniorky, R. Krejčí a M. Šoltys kumite ml. dorostenci, D. Hlinovská a B. Semkovičová kumite ml. dorostenky, J. Grosmanová a A. Dolanská kumite ml. žákyně.

Jak je zřejmé z výsledků, dlouhá a kvalitní příprava se vyplatila. Poděkování za výbornou reprezentaci klubu patří nejen všem mistrům ČR a medailistům, ale všem kteří za klub v celé sezoně závodili, připravovali se, a absolvovali nespočet tréninků navíc ráno, i na soustředěních.

Významný úspěch také může slavit naše Janina Zítková, která poslední soustředění na sebe vzala zodpovědnost nejen jako vedoucí, ale také jako trenérka kata týmů které na N.P. i MČR vybojovaly také její zásluhou zlaté, stříbrné a bronz. medaile.

Ti kteří uspěli, dali do závěrečných bojů o mistrovská místa všechno, a výsledky se dostavili.

Na druhou stranu doufám, že ti kteří neuspěli (ať už nějakou chybou, nebo menším nasazením), prokáží míru sebereflexe, a nebudou hledat chybu jinde než sami u sebe. Ti kteří se na letošní MČR neprobojovali, příští rok čekají další kola N.P. krajských a dalších soutěží, kde můžou získat cenné zkušenosti, prodat náročnou přípravu, a zabojovat o postup do šestnáctky nejlepších.

Věřím, a učím své žáky tomu, že co mě nezabije, to mě posílí! Pokud jsem schopný poučit se a jít dál, budu se zlepšovat! Každá „čistá“ prohra je dobrá, a svým způsobem důležitá pro můj rozvoj! Co nedokážu ale „rozdejchat“ je, když za porážkou jakéhokoli závodníka „a je mi jedno jestli je z mého dojo nebo ne“, stojí rozhodčí. Nebo pokud tam je dokonce evidentní záměrná snaha využít systém K.O (ve kterém se duely na republice odehrávají) k eliminaci soupeřů svých svěřenců .

Tak tomu bohužel u některých panelů bylo. Sporná rozhodování v kata, odpískaný ippon po yame, Tresty za techniky které ani nedotkly soupeřky. Jedna paní rozhodčí tam za každou útočnou akci neustále signalizovala napomínání, a to i v případě, že šla technika evidentně mimo soupeře, nebo nebyla dobrá vzdálenost. Nevím na co máme směrnici která jasně určuje kdo může pískat MČR.

Podobné praktikování mám v paměti při našem působení v českém sportovním svazu karate.

ROZHODČÍ BY SI MĚLI UVĚDOMIT, ŽE TAM JSOU PRO ZÁVODNÍKY, NE ZÁVODNÍCI PRO NĚ! A ŽE TAM NEJSOU JAKO KLUBOVÍ ROZHODČÍ, ALE ROZHODČÍ SVAZU!

Neustále je jim připomínáno, že standardizace kata je na prvním místě! V tom případě nevím, proč k nám jezdí takový „střelci“ jako jsou Naka a Okuma sensei. Ty standardizace vůbec nezajímá!

Okuma řekl že by u nás v kata prohrál. Pokud ho někdo viděl cvičit kata musí uznat, že to je kata která má bunkai, a přitom je to kumiťák. Kata by měla představovat reálnost technik použitých jako při shiai. Aby byly techniky účinné, musí splňovat určitá kriteria. Postoje jsou základ,dále je směrodatná použitá síla technik, zvládnutí napětí a uvolnění, reálnost a směr technik, navazování technik z bloku do protiútoku atd.

Problém rozhodčích v kumite je, že valná většina z nich volné, (a bohužel jak to vypadá ani řízené kumite), nikdy ani netrénovala, natož v něm závodila, a tak nevědí jak ho vlastně mají pískat. Nepoznají rozdíl mezi technikou na wazari, nebo na ippon, a mezi kontaktem. Žatec přišel do J.K.A právě proto, že ve sportovním svazu už pískali kontakty i při tvrdším gjaku na střed. Pokud budeme takto zbytečně úzkoprsí, na mezinárodní scéně se absolutně nechytneme. Kdo byl někdy na nějakém ME nebo MS J.K.A, viděl jaké tam padají „bomby“ a rozhodčí nikoho nepenalizují!!! Cvičíme japonské karate, a každý se může na internetu podívat jaké „švestky“ padají při mistrovství Japonska. Malé děti učíme plakat a simulovat. Dorostence a juniory brzdíme v zdravé agresivitě. Kumite je hlavně o psychice, a kdo na to nemá, ať na něj nechodí! Rozhodčí by si měli uvědomit, že jsou to oni, kteří staví pomyslnou laťku závodníkům, a tím i reprezentaci svazu. V posledních letech jsme se víc věnovali volnému kumite, a výsledky na mezinárodní scéně se dostavili. Pokud budou rozhodčí takto pískat zápasy, spousty lidí odradí, a budeme zase tam kde jsme byli. To je asi tak vše k letošnímu MČR.

Oss…

Nahoru