Publikováno: 15-05-2006
Autor: Jiří Kliner

Po Palackého a Riegrově stezce

aneb výlet na prvního máje

Bylo vlahé ráno, první máj… Sešlo se nás na neratovickém nádraží celkem 20, na jednoho dospěláka připadl jeden vzrůstu menšího. Po dvouhodinové jízdě vlakem jsme zahřívali ztuhlé svaly po rozježděné bahnité cestě do kopečka k Bozkovským jeskyním. Zvláště Radek hned dal svým světlým kalhotám co proto. Následovala prohlídka druhých největších podzemních prostor v Čechách. Co je stalaktit, stalagmit, stalagnát? Průvodkyně zkoušela mladé posluchače pořád stále dokola. Vrcholem prohlídky bylo nádherné podzemní jezero. Dále jsme prošli Bozkovem a po zelené značce sestupovaly rozkvetlou loukou plnou sasanek, petrklíčů, sedmikrásek zpět ke Kamenici na červenou Palackého stezku. Základ povedenému výletu dalo hlavně počasí. Sluníčko se pomalu vyklubalo z mraků a pak už zbytek dne naplno zářilo. Za zvuku divoké vody s malou odbočkou k pomníčku vlakového neštěstí jsme dorazili k hospodě Pod Spálovem.

Nastal právě čas oběda, tudíž jsme se okamžitě zahloubali do místního menu, které obsahovalo speciality jako Klokaní či Žraločí steaky a mnohé jiné dobroty. Někteří se nadlábli až k prasknutí. A to jsme měli před sebou ještě polovinu trasy, čekala nás ta nejhezčí část - údolí Jizery s geologickou Riegrovou naučnou stezkou. Cestička se klikatila ve svahu nahoru dolů, na vyhlídku, po skále, tunelem, poslední metry dovršila galérka zavěšená nad hladinou maličké přehrady. Kromě ní nás zaujala i přečerpávací elektrárna, kterou s přehradou spojuje 1300 metrů dlouhý podzemní tunel kopaný ve skále. A to už jsme v Semilech.

Do odjezdu vlaku zbývaly celé dvě hodiny, natáhly jsme se tedy u památné zvoničky na zelené prosluněné louce do trávy a nasávaly energii. Štěpánovi asi došla svačina, protože najednou začal okusovat celé trsy trávy. To se ovšem nemohlo stát Honzíkovi, který vytáhl ze svého baťůžku další část svých nevyčerpatelných zásob. Zazvonil zvonec a výletu byl pomalu konec. I zpáteční cesta proběhla navzdory malému zpoždění vlaku bez problémů.

Těším se na nějakém dalším pěkném výletu

Ahoj, Jirka "Sirka" Kliner

Nahoru