Publikováno: 07-03-2002
Autor: K. Nováková, Z. Zikešová

TAE-BO

TAE-BO je nová forma sportovního vyžití. Vzniklo jako kombinace bojových sportů (karate, tae-kwon do, boxu), fitness a aerobiku.

V 70. letech TAE-BO vymyslel Billy Blanks (mistr světa v karate a několika násobný mistr USA v tae-kwon do).

Ale od té doby urazilo obrovský kus cesty (asi jako aerobic od dob Jane Fonda). Pro svou jedinečnost se v dnešní době dostává do středu zájmů všech lidí, kteří mají něco společného s bojovými sporty, aerobikem a fitness.

V TAE-BO se skrývá síla, výdrž, trpělivost, rychlost, ale i zábava. V lekcích se učíme zcela podvědomě k novému přístupu sami k sobě a tím i okolnímu světu. TAE-BO je aerobní cvičení s hudbou - a to je asi jediné, co má společného s hi-low aerobikem, jak ho známe. Základní rozdíl je v tom, že se nevytváří žádné choreografie, tudíž není potřeba, aby člověk, který chce začít cvičit TAE-BO, dělal před tím aerobic. Já doufám, že se do této formy cvičení právě proto zapojí více mužů, než tomu je u klasického aerobiku. Kdo chce cvičit TAE-BO, nemusí mít žádné zkušenosti ani s bojovými sporty. Ani já jsem tyto zkušenosti neměla, žádná překážka to opravdu není!

TAE-BO jako cvičební program může bez problémů vyzkoušet zcela každý bez rozdílu věku, pohlaví, zkušenosti se cvičením. Jediné, co opravdu potřebujeme je naslouchat vlastnímu tělu. Není potřeba o něčem přemýšlet. TAE-BO se učí prostě tím, že dané věci vyzkoušíme ( angl. LEARNING-BY-DOING).

Je to prostě pocení se, výdrž, ubírání na váze, posilování, schopnost být silný, zvyšováni sebevědomí, možnost zjistit, kam až sahají mé hranice zdraví. Je to prostě vše!!!

TAE-BO je v podstatě jako nový vůz s komfortním vybavením, co z něj chceme využít záleží na každém z nás.

SYSTÉM TAE-BO
TAE-BO je rozděleno do tří stupňů ( Basic, Advanced, Master ), které se liší podle náročnosti, zatěžování svalových skupin, flexibility, rychlosti, výbušnosti a ústřední filosofické myšlenky. Na úrovni BASIC se učíme především poznávat své tělo a mimovolně získávat kontrolu nad svou fyzickou, ale hlavně psychickou činností. Klíčovou roli hraje mimovolní rozvíjení citu pro své vlastní tělo, pro prostor a pro pohyb. Myšlení u většiny lidí převažuje nad citem a pocitem. Nedovolí vám ničit si tělo, ani duši. Ústřední filozofická myšlenka BASIC TAE-BO je „Get the first place by your own". Což se dá volně přeložit jako zvítěz sám nad sebou, bud' stále lepší a lepší. Jdi vlastní cestou, je důležité jen, co dokážu já sám, jak se dokážu zlepšovat.

CO VŠE TAE-BO UMÍ
Co vše TEA-BO umí, zjistíme pouze tehdy, když se sami půjdeme podívat a vyzkoušíme si ho. Skrze extrémní trénink vytrvalosti se v relativně krátké době zlepší funkce oběhového systému a schopnost déle vydržet.

TAE-BO je velmi komplexní cvičení a na těle neexistuje sval či svalová skupina, která by se při cvičení nezapojila. Ucítíte svaly, o kterých jste doposud pouze četli, ale jako by jste nevěděli, že je máte. Když chci provést jakýkoliv úder nohou nebo rukou, tak ten pohyb nedělají pouze svaly pletence pánevního a ramenního, ale je třeba zpevnit cely trup, protože u většiny úderů jej přetáčíme. Děláme to kvůli tomu, abychom měli více síly a abychom do pohybu zapojili i břišní a zádové svaly. Právě tyto stabilizační svaly se zde výborně zapojují tak, jako nikde jinde při aerobiku.

V tom bych také viděla ten zásadní rozdíl oproti jiným aerobním aktivitám jako aerobic, step, bodystyling, ale třeba i posilování v posilovně. Právě tam se totiž při pohybu vždy soustředíte pouze na jednu svalovou skupinu, ale tady je to komplexní.

TAE-BO nejvíce rozvíjí svaly bňšní, vzprimovače páteře, svaly hýžďové, ale i prsní, zádové a svaly končetinové. Tudíž znovu jsme tam, kde jsme začali!!! Musíme zapojit celé tělo, abychom vytvořili stabilní bázi pro vlastní úder.

TAE-BO trénink je vytvořen pro každého zdravého člověka. Nemocní lidé, kteří trpí akutními nemocemi, například chřipkovým onemocněním, zhoršenou imunitou, ale také záněty, výhřezy meziobratlových plotýnek aj., by TAE-BO raději cvičit neměli. Lidé s vysokým krevním tlakem, velkou nadváhou, srdečními potížemi, diabetici či hypoglikemici i lidé s jinými zdravotními potížemi a těhotné ženy by se měli před tréninkem poradit se sportovním lékařem.

Koncept TAE-BO umožňuje, aby cvičil každý zdravý člověk, protože pauzy si stanoví každý sám. Když už nemůžeš, dej si pauzu, později můžeš opět nastoupit. Je jedno, jestli jste malí, velcí, silní či slabí, staří či mladí, fit nebo ne!!! TAE-BO je opravdu pro všechny. Důležité je být na „cestě" TAE-BO a nepřemýšlet na jaké úrovni se na ni nacházím.

JAK ČASTO JE DOBRÉ CVIČIT TAE-BO?
Pro zlepšení celkové fyzické kondice je ideální navštěvovat dvě hodiny týdně. Máme k dispozici dvě lekce najednou: TAE-BO a INTRO.

V té první se nesoustředíme tolik na techniku. Možná to zní špatně, ale je to proto, aby se lidé pro cvičení nadchli, aby cítili, že je to zcela o něčem jiném než aerobic a bojová umění. Každý přijde na to, že musí na sobě pracovat. Jak kopnout nohou, aby kick byl užitečný, kam přesně zasadit úder rukou, jak si poradit se stabilitou, abych se udržel na jedné noze?? Tak právě proto existují hodiny INTRO! V těchto hodinách se zaměřujeme na zdokonalení technik. Začínáme speciálním WARM UP a PRESSTRECHINGEM. Pak následuje jedna technika po druhé. Nejdříve bez hudby a pak s hudbou. Pro cvičení kombinací se spojují jednotlivé techniky. Ke každé hodině neodmyslitelně patří naprosté uvolnění, dechová cvičení a streching.

Cíl je takový, že by se měli stále navštěvovat hodiny TAE-BO a jednou za čas hodiny intro pro zlepšení techniky cvičení. Dny tvrdého tréninku by měli být střídány se dny běžného tréninku, kdy bude pohybové ústrojí méně zatíženo.

OPATRUJTE SVÉ ZDRAVÍ A NPŘECEŇUJTE SVÉ SÍLY !!!

TAK DO TOHO !!!
Změňte svůj život ve stylu TAE-BO.
Být součástí „party" lidi, kteří na sobě pracují je obrovskou motivací. Avšak motivace má sílu jen tehdy, pokud vychází z vás, z vaší duše, z vašeho přesvědčení. TAE-BO je vaše motivace, hnací motor, TEA-BO je cesta ke všemu, čeho chcete dosáhnout. Stačí jen vstoupit na tu správnou cestu!!!

POZNÁTE SAMI SEBE, SVOU DUŠI, PROCVIČÍTE VŮLI A SÁHNETE SI NA DNO SVÝCH MOŽNOSTÍ!

„GET THE FIRST PLACE BY YOUR OWN !!"

 

Nahoru