Publikováno: 09-01-2005
Autor: Jana Havlíková

Mistryně Evropy v karate Jitka Nováková začínala baletem

Letošní bilance neratovických karatistů (SK Shotokan) je více než skvělá – absolutní prvenství na mistrovství republiky a sedm medailí mistrovství Evropy juniorů JKA. K nim přispěla i sedmnáctiletá Jitka Nováková. A stupních vítězů stála celkem třikrát- dvakrát byla stříbrná a jednou vybojovala zlato.

Ke sportu ji přivedli rodiče, tatínek trénoval jachtink a starší bratr ho provozoval.Přesto začínala zcela jinak:Rodiče ze mne chtěli mít křehkou baletku.Ale mě balet moc nešel a ani mě nebavil.

Od známých se dozvěděla o oddílu karate, a tak rychle opustila baletní sál a zkusila první trénink.Od té doby na svůj sport nedá dopustit: „Jsou závodníci kteří nemilují tvrdé tréninky. Já patřím k těm druhým, pro mě je trénink určitým druhem psychického odpočinku, uvolnění a oddechu od školy, zvyšuji si fyzičku, takže mnohem radši trénuji“

A že trénuje tvrdě o tom rozhodně není pochyb.Ostatně trenér Zbyšek Petržílek je svým přísným vedením znám.Jitka přiznává, že jí ani nevadí dvoufázový trénink, zatímco její vrstevníci ještě dospávají.Jitka začíná s tréninkem už od šesti hodin v tělocvičně 3 ZŠ v Neratovicích. Pak pospíchá do školy( je studentkou septimy na gymnáziu) a večer přijde na řadu druhý trénink.

Je jasné, že na jiné koníčky jí příliš času nezbývá: „ Mám ráda hudbu, občas si něco předčtu, ale zase spíš literaturu o karate nebo Japonsku. Jinak nic, už by jsem víc nestíhala.“

Občas si vyjede se spolužáky ze školy na chatu, absolvovala s nimi i taneční. Sama si příliš výjimečná nebo omezená sportem nepřipadá.

Je držitelkou třetího hnědého pásu ( 1.kyu) a tak občas pomáhá s tréninkem těch, co s karatem začínají. „ Vést trénink dětí je strašně těžké, opravovat je, radit, ale hlavně udržet jejich pozornost, to mi dává opravdu zabrat“

Přesto jí právě tahle práce baví a přivedla jí na myšlenku dalšího studia na vysoké škole, které by mělo něco společného se sportem.

Teď v zimních měsících se bude připravovat na novou sezonu, která začína brzo na jaře.A co si od ní slibuje? Chěla bych být zdravá, letošní zranění nebylo nic příjemného. Mám se pořád jak zdokonalovat a pracovat na sobě.A ve škole chci dobře odmaturovat.

Nahoru